MERKEZİMİZİN TARİHÇESİ

MERKEZİMİZİN TARİHÇESİ

27.11.2018 297

3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununun yürürlüğe girdiği 19/06/1986 tarihinden sonra Bakanlık makamının 11 Eylül 1986 tarihli kuruluş onayına göre Merkezimiz Türkiye genelinde ilk kurulan Mesleki Eğitimi Merkezlerinden biridir. Çıraklık ve Mesleki Eğitim hizmetlerine başlanmış ve 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu gereğince Ankara ilimizde uygulama kapsamında bulunan 161 meslek dalında aday çırak,çırak,kalfa ve ustalar ile yetişkinlere uyum geliştirme ve meslek kursları hizmetleri verilmektedir. Ayrıca; Merkezimiz Öğrencilerinin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile akşam etüd saatlerinde Öğrenciler Elektrik Tesisatçılığı, Teknik resim, Bilgisayar ve İzcililik faaliyetlerine katılmaktadırlar. Merkezimiz Tesisleri
A-İdari bölümler, 24 derslik ve laboratuvardan oluşan eğitim öğretim ile yönetim binası

B-Atölye grubundan oluşan 4 adet bina bloğu ve birimlerimizde (Metal Teknolojileri, Tesisat Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Tesisat ve İklimlendirme Teknolojileri, AhşapTeknolojileri, Muhasebe ve Finansman, Matbaa Teknolojileri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Motorlu Araçlar Teknolojileri, Makine Teknolojileri, Gıda Teknolojileri Alanları) Öğrenci Kütüphanesi, 4 adet Bilgisayar laboratuarı ,Motor Laboratuarı ,Kapalı spor salonu ,Sergi ve toplantı salonu, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmeti ,Öğrenci Kantini bulunmaktadır. 

C-200 kişilik yatılı çırak öğrenci pansiyonu

D- Personel lojmanından oluşmaktadır.

Merkezimiz, çıraklık eğitimi uygulama kapsamında bulunan il ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustaların eğitimini vermekte çeşitli mesleki kurs ve etkinlikleri düzenlemekte, eğitim ve öğretim hizmetlerini vermektedir. Meslek seçiminde danışmanlık ve rehberlik yapmakta, çırak ve kalfaların eğitimlerini planlamakta ve yürütmektedir. Çırak öğrencilerin sigorta ve sosyal güvenlik sistemi kapsamındaki primlerinin ödenmesiyle ilgili işlemleri yapmakta ve takip etmektedir. Bunlara ek olarak çırak ve kalfaların işyerlerindeki pratik eğitimlerini denetlenmesiyle ilgili işleri yürütmekte, kalfalık ve ustalık sınavlarını planlamakta ve yapmaktadır. Usta öğreticilerin eğitimi, iş pedagojisi kurs ve seminerlerini düzenlemektedir. Çıraklık sistemini geliştirmek amacıyla araştırma ve program geliştirme çalışmalarını yapmakta ve bakanlığa teklif etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşların taleplerine göre monitör ve mesleki personel yetiştirme kursları düzenlemekte ve işletmelerde çalışan personel için geliştirme ve uyum kursları düzenlemektedir.

Merkezimiz 200´e yakın öğrenciyi pansiyonunda ağırlayabilmektedir. Eğitim sürecinde sosyal faaliyetlere de önem veren merkezimiz sanayi-okul-veli zincirinde önemli bir halkayı oluşturmaktadır. Projeleri aracılığıyla yurt dışına öğrenci göndermekte, yurt dışından da konuklar ağırlamaktadır. Bugün Merkezimiz, profesyonel kadrosuyla, eğitim araç gereç laboratuvar ve atölyeleriyle mesleki eğitim merkezleri arasında öncü konumdadır.

03-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-2018